AUSTRAALIA INFO

 
Elu

Arstid, kliinikud ja haiglad

Saada link Prindi
Kerge on märgata, et suur osa Austraalia arstidest/õdedest on sündinud ja hariduse saanud väljaspool Austraaliat. Siiski käivad kõik tervishoiutöötajad läbi üsna karmi kontrolli ja atesteerimise, nii et üldiselt arstiabi kvaliteeti Austraalis peetakse heaks.
 Austraalia tervishoiusüsteemi negatiivseks pooleks reisijale on teenuste kallidus. Iga liigutus maksab ja seetõttu tuleb haigel välja käia üsna tublisid summasid. Nii on äärmiselt oluline omada reisi(tervise)kindlustust, mis enamjaolt katab ootamatu haigestumise või õnnetusega seotud kulud. Tihti toimib aga reisikindlustussüsteem nii, et tuleb endal esialgu arved kinni maksta ja pärast kindlustusfirmalt raha tagasi küsida. Kallimate asjade puhul on võimalik organiseerida ka nii, et kindlustusfirma maksab otse arstile/haiglale.

Perearste kutsutakse Austraalias GP-deks ( General Practitioner ). GP-d tegelevad kõigi üldiste probleemidega, kirjutavad välja retseptirohte ja vajadusel suunavad haige edasi spetsialisti juurde. Üldiselt otse spetsialisti jutule saada pole võimalik. Tavaliselt on kliinikutes (Medical Center ) mitmeid GP-sid ja vastuvõtule aega kinni pannes tasub oma probleemi pisut täpsustada, sest paljudel GP-del on nö ala, milles nad on pädevamad vms.

Medical Centereid on kahte tüüpi – Private ja Bulk Billing . Bulk billing tähendab, et selle kliiniku hinnakiri vastab Medicare (Haigekassa) hinnakirjale. Residentidele (ja Medicare kaardi omanikele) tähendab see, et sisuliselt ei pea nad visiidi eest maksma. Reisijale (kel Medicare kaarti pole) tähendab see, et hinnad on võimalikest odavaimad. Seega kui pole reisikindlustust, siis tasub üles otsida mõni bulk billing Medical Center – tavaliselt igas linnaosas leidub vähemalt üks. Tüüpiline lühivisiidi tasu maksab seal 32 dollarit. Võrdluseks – privaatkliinikus sama visiit maksab tavaliselt 50-55 dollarit.

Kliiniku kvaliteet pole mitte alati hinnapoliitikaga kooskõlas, st alati tasub küsida mõnelt kohalikult elanikult soovitust. Üldiselt on nii, et bulk billing kliinikutes ei pruugi saada kohe arsti jutule (aga enamasti on aeg saadaval samaks-järgmiseks päevaks) ja arst veedab sinuga võimalikult vähe aega. St on ok juhtudeks, kui on vaja lihtsalt retsepti vms. Loomulikult tuleb eraldi maksta kõigi proovide/röntgenite/rohtude eest.

Spetsialistitasud on Austraalis kõrged ja nö bulk billing varianti enamasti saadaval pole. Esimene visiit maksab 150-200 dollarit ja edasised 100 ringis.

Kui tekib vajadus minna haiglasse, siis ka sel juhul on võimalus valida Public ja Private vahel (suuremates linnades). Siin see odavus-kallidus on suhtelised ja olenevad haigla spetsialiseerumisest. Haiglad on siin üsna rahaorienteeritud – selles mõttes, et on võimelised enne protseduuri andma üsna täpse ülevaate (quote ), mis kulutused sind ootavad. Üldiselt ilma tervisekindlustuseta haiglasse sattuda ei soovita…

Traumapunktid (Emergency Department/Room ) asuvad tavaliselt Public hospitalide juures.

Lühimad kiirabisõidud linnas lähevad maksma 200-300 dollari ringis, vahemaa suurenedes summa kasvab oluliselt.

Kui õnnetus juhtub tööpostil/tööd tehes, siis üldiselt tööandja (ja tema kindlustus) katavad kulud. Otsi rohkem infot WorkCover märksõna kaudu.

Ravimid

Tavalisi jaemüügiravimeid ostes tasub alati uurida alternatiivvariante – sama toimeainega (nt paracetamol) ravimit võib olla kümmekond ja hinnad varieeruda $2-$20. Vahel on vahe ainult pakendis või tootjamaas. Supermarketites on hinnad kohati odavamad kui apteekides (Chemists).

Kui tahad ülevaadet mõne konkreetse ravimi maksumusest, siis otsi sellelt lehelt.

Hambaarstid

Soovitaks alati enne Austraaliasse tulekut last oma hambaarstil suu üle vaadata ja parandada kõik võimalikud probleemitekitajad. Kui Austraalias tekib vajadus hambaarsti juurde minna, siis arvesta järgmiste suurusjärkudega (konkreetsed hinnad olenevad ikka arstist).

  • Konsultatsioon-ülevaatus $30-50
  • Röntgen $ 40
  • Hambaaugu parandus $ 80- $ 300
  • Hambaeemaldus $80-100
  • Tarkushamba eemaldus $200-400

 

Viimati uuendatud ( Pühapäev, 11 Jaanuar 2009 08:14 )  
Kommenteerimiseks logi sisse või registreeru.

Logi sisse

Jaga arvamust

Kuidas leidsid oma esimese töö Austraalias?
 

Ilm Sydneys