AUSTRAALIA INFO

 
Elu

Kuum ilm teadagi paneb janutama...

Saada link Prindi
Nii et pole ime, et austraallased on alkoholi tarbimise poolest pisut kurikuulsad. Eks omajagu sellest kuulsusest tuleneb faktist, et enamus noori austraallasi sooritab "gap yeari" Euroopas (ja eelkõige Inglismaal) ja nagu ikka on see hea võimalus pidutsemiseks - seda enam, et paljud leiavad töö just baarides-pubides. Aga ka vanemad austraallased peavad oma märjukesest lugu. Õlle tarbimise poolest (u 110 liitrit aastas) on austraallased igatahes maailma esitabeli tipu kandis.
Austraalia on tegelikult täitsa kuulus veinimaa. Barossa org Lõuna-Austraalias, Hunteri org Uus-Lõuna-Walesis ja Margareti jõeorg Lääne-Austraalias on ehk kuulsaimad veinitootmispiirkonnad (seda enam, et ka tuntud veiniturismipiirkonnad), aga veiniistandusi leidub tegelikult  palju igal pool. Raske on soovitada häid Austraalia veine - vaata poes ringi ja osta, mis silma hakkab. Kui otsid odavat veini, siis on kõige kavalam vaadata pakiveine. Tavaliselt 4-5 liitrised pakid on varustatud  väikese sulguva kraaniga, nii et kannatab isegi autos pikemal retkel kaasavedamist. Pakiveinid on üldjuhul odavad - 8-20 dollarit 5 liitri kohta. Odavaimad pudelveinid algavad 5 dollari kandis - alati tasub vaadata spetspakkumisi ja nö kaks ühe hinnaga promosid. Jacob Creek on välismaal üks tuntumaid Austraalia veinibrände, aga Austraalias tehakse nalja, et kõik mis vaadipõhja alles jääb, kallatakse kokku ja pudelitesse ja siis Jabocs Creeki silt peale ning ekspordiks.


Sama tundub toimivat Austraalia õlletööstuses. Foster on Austraalia rahvusvaheliselt tuntuim õllesort, aga Austraalias leiaks seda vaid suure otsimise peale. Tõsi on see, et Fosters on suurim õlletootja-konglomeraat, aga kohalikud brändinimed on teised.

Nagu Eestiski, teatud õllemarkide populaarsus sõltub piirkonnast. Tooheys on Uus-Lõuna-Walesis populaarseim mark. Tooheys (hääldatakse "tuuis") tuleb paljudes eri variantides, mille üks uusimaid ja kargemaid on ehk Tooheys Extra Dry. Samas üks populaarsemaid vaadiõllesid üle Austraalia on Carlton Draught, mis pärineb Melbourneist. Victoria on muidugi ka Victoria Bitteri (VB) ja Melbourne Bitteri keskuseks.

Tasmaania põhjaosas juuakse Boagsi ja lõunaosas Cascade. Cascade on Austraalia vanim õlletootja. Lõuna-Austraalia Coopers on päris hea õlu ja muide see on ka Austraalia ainus iseseisvaks jäänud pereõllefirma.

Peale kohalike õllede loomulikult on populaarsed igasugused rahvusvahelised pudeliõlled nagu Corona, Heineken jne.

Õlut poes (bottle shopis) müüakse tavaliseslt kuuekaupa (6-pack), või siis suuremate kastidena (eri suurused), mille puhul pudeli-purgihind kujuneb pisut madalamaks. Tüüpiline õllepudeli suurus on stubbie ehk 375ml. 6-pack võib maksta olenevalt sordist ja eripakkumistest poes orienteeruvalt 14-18 dollarit. Pisut soodsamaks võib kujuneda suurte long-neck pudelite ostmine (a 750 ml), need on tavaliselt 3 kaupa pundis. 3 Tooheys long-necki maksavad Sydneys 10-12 dollarit.

Baaris õlu tellimine on pisut keerulisem ettevõtmine ja oleneb osariigist. Tähendab, tegelikult keerulist pole midagi. Osuta aga sobivale kraanile ja küll sulle midagi antakse. Standardsuurus kipub olema schooner ehk 425ml. Olenevalt baarist ja happy hourist, schooner võib maksta 3-8 dollarit, jäädes pubides enamasti 4-5 kanti. Suuremat õlut soovides tuleks küsida pinti (hääldatakse "paint"), mis on 570ml.

Asjasse süvenedes võib aga õlu tellida ka teistsugustes kogustes. Middy või pot (olenevalt osariigis, Melbourneis ja Brisbaneis kutsutakse pigem potiks, mujal middyks) on u 285ml õlleklaas. Osades ja odavamates baarides antakse õlut ka kannude ehk jugidega. Jug on tavaliselt 1140ml ja mõttekas selleks puhuks, kui joojaid mitu. Jugid on eriti moes tudengibaarides ja happy houride ajal, mil ta võib maksta u 8-12 dollarit. 


Loomulikult saab Austraalias ka kõiki ja igasuguseid kangemaid jooke (spirits). Odav see lõbu pole, tavaliselt pudel viina vms maksab vähemalt 30 dollari ringis.

Austraalias on üsna karmid alkoholimüügi reeglid, nt toidupoest või bensiinijaamast õlut ei saa, vaid tuleb minna spetsiaalsesse bottle shopi. Huvitaval kombel on ka palju drive through pudelipoode, kust võib siis autoga läbi sõita.

Ka ei serveerita alkoholi paljudes söögikohtades. Osades (odavamates) restoranides on vahel BYO (bring your own) alkoholilitsents st klient võib oma veinipudeliga kohale tulla (sel puhul on tavaliselt väike korkimistasu). Paljud restoranid on muidugi ka fully licensed ja sealt saab kõike.

 

 


Viimati uuendatud ( Pühapäev, 11 Jaanuar 2009 03:50 )  
Kommenteerimiseks logi sisse või registreeru.

Logi sisse

Jaga arvamust

Kuidas leidsid oma esimese töö Austraalias?
 

Ilm Sydneys