AUSTRAALIA INFO

 

Oma auto

Saada link Prindi PDF
Tihti öeldakse, et ilma oma autota Austraaliat ei näe. Oma transpordi omamise eelised on selged – mine kuhu tahad, peatu, kus tahad ja tee, mida tahad. Kui oled hankinud minibussi või suurema auto, siis on teel olles ka ööbimiskoht olemas.
Vahemaad on tihti tohutud ja bensiini kulub muidugi vastavalt. Samas ei saa miski kogemuse vastu põrutada vanal Fordil läbi Nullabori ja mõtiskleda, kas auto järgmise bensiinijaamani/veevõtukohani vastu peab. Ka linnades on hea autot omada – nt paljude töökohtade eelduseks on oma transpordi olemasolu. Rääkimata sellest, et oma autoga saab nädalavahetusel kergesti kuskile linnast välja sõita – avastama linnaväliseid tühje randu või matkama loodusparkides. Ühistranspordiga kulub enamus energiast linnast välja jõudmisele. Linnas auto omamisel on aga ka kaks suurt miinust – garaažid ja parkimine. Paljud odavamad elukohad ei näe ette, et elanikel oleks auto ja seega pole ei garaaži ega tänavaparkimiskohta. See on eriti terav probleem kesklinnades ja maja jagamiste puhul (kuigi garaaž ehk on olemas, majakaaslase auto võib seal juba ees olla). Teine ja teravamgi probleem on parkimine. Parkimine linnas on tasuline ja üsna kallis (üksikute eranditega) ja ka kohta on äärmiselt raske leida. Supermarketid enamasti lubavad tund-paari tasuta parkimist, vaid harva soovitakse näha ka ostutšekki ette näidata. Kui linna juba hästi tunda, siis parkimismured on enamasti ületatavad. Siiski kesklinna või populaarsesse randa minnes on enamasti mõttekas kasutada ühistransporti või käia jala – säästad palju närve ja raha.
 
Juhiluba
Autoost
Rego ja kindlustus


Juhiluba

Eesti juhiloaga võib Austraalias sõita küll. Seadus näeb ette, et kui originaaljuhiloal pole inglise keelset märget, siis on juhiloale lisaks vaja tõlget/rahvusvahelist juhiluba. Vanematel Eesti juhilubadel on tekst nii inglise kui prantsuse keeles, uutele EU omadele kahjuks pole teisi keeli peale mahtunud. Samas juhud, et liikluspolitsei peaks auto kinni juhilubade kontrollimiseks, on väga harvad ja alati on võimalusi selgitustööks. Autot registreerides juhiluba pole vaja näidata – seaduse järgi auto omamiseks pole juhiluba tarvis (loomulikult on see aga vajalik sõitmiseks).

Suuremates linnades võib tekkida kiusatus muretseda roller või mootorratas – kerge ringi liikuda, parkimine kergeneb oluliselt ja bensiini kulub ka vähe. Kahjuks on ka rolleriga sõitmiseks mitmetes osariikides vaja mootorrattaluba. Hea uudis on see, et autojuhilubade olemasolu korral piisab mootorrattaloa saamiseks vaid paaripäevasest kursusest. Et seejärel on sul aastaks nö õppuriluba, siis halb uudis on see, et selle aja jooksul tohib sõita vaid üksi st sõbraga ringi kruiisida pole lubatud.

Oluline on mitte unustada, et sõita tuleb vasakul pool! Täpsemad juhtnöörid Austraalia liiklusesse adapteerumiseks on olemas Road Traffic Authority (RTA) veebilehel.

Autoost:
Kasutatud auto ostmine käib enamasti nii nagu mujalgi – kontrolli üle auto, auto paberid ja müüja, kauple hinna üle ja kontrolli kõike veel kord või kaks. Loomulikult, mida rohkem autodest tead, seda parema otsuse oskad lõpuks teha.
Üsna populaarne, kuid pisut kallis viis on osta auto diilerilt. Need autod peaksid olema tehniliselt kontrollitud ja head-vead teada (mis ei tähenda, et neid tingimata sinuga jagataks). Diilerilt ostmise eelised on need, et enamasti aitavad nad paberimajandusega ja lisaks on paljudel pakkuda tagasiostmisvõimalus. St kui aasta jooksul auto enamvähem samas seiskorras tagasi viia kohustub diiler auto teatud protsendi eest (kuni 50%) tagasi ostma. Diilerid enamasti väga vanade ja odavate autodega ei taha tegeleda või on neid lihtsalt vähe pakkuda.
Nii et otsides autot, mille hind jääks alla 2000 dollari (u 20 000 krooni) tuleb tegutseda pigem eraturul ja ajada asju otse müüjaga.

Paljud reisijad lähevad seda teed, et ostavad auto teistelt (Austraaliast lahkuvatelt) reisijatelt. Kuulutusi selliste autode kohta leiab lademes nt hostelsite kuulutustulpadelt. Austraalias on tuhandeid Mitsubishi minibusse ja Ford Falconeid, mida reklaamitakse a la „on teinud Austraaliale 5 tiiru peale ja teeb veel!“. Meelitavalt võivad kõlada paljud pakutavad lisad. Paljudel reisijatel on autoga ühes pakkumises ka telk, madrats, pliit, kalastusvahendid ja sada muud asja, mis võivad mingil hetkel ära kuluda.
Enamasti aga need, kes on juba aasta Austraalias ära olnud, aduvad värskelt saabunute naiivsust ja püüavad auto maha müüa kallimalt kui see tegelikult väärt on. Nii et sel turul liiguvad kohati üllatavalt kallid hinnad ja tundmatud pole juhud kui õnnelik automüüja tähistab tehingut, mis vahetas 1985. aasta minibussi 4999 dollari vastu. Teise külje pealt – kui automüük on jäänud viimasele hetkele ja müüja peab Austraaliast lahkuma, võib auto saada ka võileivahinna eest. Nt iirlane Roy juhtus olema Perthi hostelsis ametis oma maapähklivõi leivaga kui köögiuksele tormas selgelt ärritatud noormees ja teatas, et kui keegi saab ta lennujaama ära visata, siis auto on pärast tema oma. Et Royl tol hetkel polnud autojuhiluba, siis jäi küüt ära, kuid ta tellis takso ja maksis selle eest 70 dollarit. Nii et kokkuvõttes sai ta minibussi 70 dollari eest – oli küll vana ja väsinud auto, kuid kokkuvõttes viis ta Roy ja ta 5 sõpra Darwinisse välja (ja me reisisime nendega Geraldtonist läbi Monkey Mia Carnarvonini välja).

Oma autot lihtsalt hüljata või tee äärde jätta ei tohi ja võib kaasa tuua suuri trahve.

Natuke stabiilsem autoturg on kohalike eramüüjate pärusmaa. Enamasti leiab neid autokuulutusi kohalikest lehtedest või internetist. On mitmeid populaarseid portaale, mis ühendavad auto müüjaid ja ostjaid üle kogu Austraalia. Nt www.carsales.com.au. Erakuulutusi leiab palju ka portaalist www.gumtree.com.au – vali sobilik linn ja car/motorbike sale kategooria. Erakuulutustega on probleem see, et auto võib asuda sinu asukohast väga kaugel ja selle vaatama minemiseks kulub palju aega ja energiat. Eriti kui lõppkokkuvõtteks pole pakkumisel päris see, mis kuulutuses lubatud. Tasub enne vähemalt telefonis-meilis kõik detailid järgi uurida.

 
Rego ja kindlustus:
NB! Järgnev jutt käib eelkõige NSW kohta, teistes osariikides nõuded ja hinnad on teised. Jaga oma kogemusi teistega!

Vana auto hinnast suurema osa võib moodustada rego ehk registratsiooni olemasolu. Erinevates osariikides on registreerimiseks erinevad nõuded ja hinnad, kuid kuskil pole see odav. Rego kehtib ühe aasta. Autosid müüakse nii regoga kui regota. Kui ostetaval autol on rego olemas, siis tuleb see vaid oma nimele üle kanda. Kui regot pole, tuleb see ise teha.
Rego eelduseks on kohustuslik kolmanda isiku kindlustus CTP ehk greenslip. See kindlustus kaitseb sinu auto läbi vigastada saanud isikuid (peale juhi enda). See on ainuke kohustuslik kindlustus. Olemas on ka kolmanda osapoole varakindlustus, mis pole kohustuslik, kuid väga soovitatav (ja loomulikult kallis). Pelgalt see greenslip (välismaalasele, kel pole kohalikku juhiluba) maksab NSW-s ligi 600 dollarit. Sellele lisandub registreerimistasu, mis tuleb maksta RTA-s – olenevalt autost 200-300 dollarit. Registreerimise uuendamiseks on vaja muretseda ka pink slip ehk ülevaatus. See maksab 40-100 dollarit ja olenevalt kohast, autot pole alati vaja ette näidata. Niisiis kokkuvõttes tuleb igasuguse auto registreerimiseks (NSW-s) välja käia 800-1000 dollarit, mis muudab selle huvipakkuva 500 dollarilise auto märksa kallimaks kui algul tundub.
Ostes kehtiva regoga auto jäävad need kulutused ära ja maksta tuleb vaid ülekande tasu – 25 dollarit ning riigilõiv (3% autoostusummast). Kui eelmisel omanikul on puhas st igasuguste liiklusrikkumisteta kohalik juhiluba, siis on tal tihti soodustus greenslipi saamiseks (300-400 dollarit) ja sellevõrra võib sinu autoost ka soodsamaks kujuneda.

Suuremad kindlustajad (neilt saab greenslipi) on NRMA ja AAMI. Greenslipi hinnavõrdlusi saab kenasti teha www.maa.gov.au.

Registreerimine toimub RTA kontoris ning kaasas peab olema ostu-müügi leping, CTP greenslip, pass ja lõiv. Aega võtab protseduur mõned minutid.

Viimati uuendatud ( Reede, 12 September 2008 15:52 )  
Kommentaarid (3)
1 Pühapäev, 02 Oktoober 2011 20:39
kizka
Käisime Austraalias 2008/2009 ja ostsime auto, mis oli registreeritud Western Australia osariigis. Pikemalt meie blogis
http://ele-kalle.blogspot.com/search/label/Autoost
2 Kolmapäev, 14 Detsember 2011 13:02
kizka
õige aadress siis nüüd hoopis http://ele-kalle.blogspot.com/2011/10/auto-ostmine.html
3 Neljapäev, 04 Mai 2017 15:30
dongbei
Coach Outlet Store Online http://www.coachsoutlet.us.com/
Coach Factory Outlet Online http://www.coachoutletonlines.us.org/
Coach Outlet Online http://www.coachfactoryoutletstore.eu.com/
Coach Outlet http://www.coachsoutletonline.us.com/
Michael Kor Factory Outlet http://www.michaelkorsmk.us.com/
Michael Kors Outlet Online http://www.michaelkorsoutleto.us.com/
Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsofficials.us.com/
Michael Kors Factory Outlet Online http://www.michaelkorsoutletstoreofficial.eu.com/
michael kors outlet http://www.michaelkorsofficial.in.net
Coach Outlet Clearance http://www.coachoutletstoreonline.net
Michael Kors Online http://www.michaelkorsonline.eu.com
Coach Outlet online http://www.coachoutletcoach.us.com
Michael Kors Outlet Online http://www.outlet-michaelkors.us
nike shoes http://www.nikeairmax90.us.com
nike outlet http://www.nikeshoes.us.org
cheap Jordan http://www.jordancheap.us
retro jordan shoes http://www.jordanshoe.us.com
tory burch outlet http://www.outlet-toryburch.in.net
tory burch sale http://www.tory-burch-outlet.us.com
oakley outlet online http://www.oakleyoutlet.ca
cheap oakley sungalsses http://www.oakleysunglasses-outlet.in.net
ray ban outlet online http://www.raybanoutlet.com.co
ray ban sunglasses outlet http://www.rayban-sunglassesoutlet.in.net
coach outlet http://www.coachoutletstoreus.us.com
the north face outlet http://www.thenorthfaces.name
Michael Kors Bags http://www.michaelkorsoutlets.us.org
Coach Factory Outlet http://www.coachfactoryoutletofficial.name
north face jackets http://www.northfacejacketsoutlet.com
Coach Outlet http://www.coachfactoryoutletstore.us
kate spade handbags http://www.katespadesoutlet.us
coach factory outlet http://www.coachoutletonline.cc
Coach Outlet Store Online http://www.coachoutletstore.in.net
Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutletstore.eu.com
polo outlet http://www.outletralphlauren.in.net
Polo Ralph Lauren Outlet Store http://www.polosoutlet.us.com
yeezy boost 350 http://www.yeezyadidasboost.us.com
Red Bottom Shoes http://www.redbottomsshoe.us.com
adidas nmd http://www.nmdadidasshoes.us.com
Christian Louboutin Outlet http://www.christianlouboutinsshoes.us.com
true religion outlet http://www.outlettruereligionjeans.us.com
true religion jeans outlet http://www.truereligion-jeansoutlet.in.net
Pandora Jewelry http://www.pandorajewelrysale.us
Ferragamo Shoes http://www.ferragamoshoes.eu.com
North Face Jackets http://www.thenorthfaces.us.com
Polo Ralph Lauren Outlet http://www.poloralphlaurenus.us.com
kate spade outlet http://www.outletkatespade.us.com
Ray Ban Sunglasses http://www.raybanoutlet.cc
Kate Spade Handbags Outlet http://www.katespadehandbagsoutlet.in.net
Tory Burch Outlet Store http://www.tory-burchoutletstore.in.net
Coach Outlet Online http://www.coachoutletonlineus.us.com
Ray Ban Sunglasses Outlet http://www.ray-banoutletstores.us.com
Michael Kors Outlet Online http://www.michaelkorsstoreoutlet.us.com
Coach Factory Outlet http://www.coachoutletcc.us.com
Oakley Sunglasses Outlet http://www.oakley-sunglassesoutlet.in.net/
Coach Outlet http://www.coachoutletstoreco.us.com
Moncler Jackets Outlet http://www.moncleroutletjackets.us.com
Fitflop Sandals http://www.fitflopsandals.us.com
Prada Handbags http://www.pradahandbags.name
Coach Outlet http://www.coachfactoryoutletcc.us.com
Michael Kors Bags Outlet http://www.outletmichaelkorsbags.us.com
Tory Burch Outlet Store http://www.toryburch.us.org
Ray Ban Outlet http://www.outlet-rayban.us.com
oakley sunglasses outlet http://www.oakleysoutlets.us.com
North Face Jackets Outlet http://www.northface.in.net
Burberry Outlet http://www.burberrysoutlet.us.com
Michael Kors Outlet http://www.michaelkorsoutletsonline.in.net
Polo Outlet http://www.ralphlaurenoutletpolo.us.com
Longchamp Outlet http://www.longchamp.in.net
Swarovski Jewelry Outlet http://www.swarovski-jewelry.us.com
Oakley Sunglasses http://www.oakley-sunglassess.com.co
Timberland http://www.timberland.us.com
longchamp handbags http://www.longchamphandbags-outlet.us.com
Ray Ban Sunglasses http://www.ray-ban-sunglasses.name
Cheap Jordans http://www.cheapjordan.us.com
Timberland Outlet http://www.timberlandboots-outlet.us.com
Kate Spade Handbags http://www.katespadeoutletsstore.us.com
Oakley Sunglasses http://www.oakleyssunglassess.us.com
Air Jordans http://www.airjordansshoes.us.com
Michael Kors Outlet Online http://www.michael-kors-outlet.in.net
Pandora Bracelets http://www.pandora-jewelry.com.co
Ray Ban Sunglasses http://www.raybansunglasses.cc
Kommenteerimiseks logi sisse või registreeru.

Logi sisse

Jaga arvamust

Kuidas leidsid oma esimese töö Austraalias?
 

Ilm Sydneys