AUSTRAALIA INFO

 

Sydney

Saada link Prindi
Sydneyt kutsutakse üheks maailma kauneimaks suurlinnaks ja mitte asjata.Siia ei tulda ajalooliste hoonete ja muuseumide pärast (kuigi ka neid leidub). Sydney on särava päikese, uhkete postkaardivaadete ja mõnusa elustiili linn. Parimad asjad on tasuta – vaated, jalutuskäigud, piknikukohad ja rannamõnud. On igatahes mõistlik kohe jupp aega Sydney avastamiseks ja nautimiseks kõrvale panna.

 
Postkaardivaade 1:
Ooperimajast ei saa Sydney puhul üle ega ümber. Ehitis on värskelt kantud maailma kultuuripärandi nimistusse ja jäi napilt välja uute maailmaimede võistluses. Ooperimaja arhitektiks oli taanlane Jorn Utzon ja ta helklev pealispind on kaetud miljonkonna rootsi kahhelkiviga. Maja valmimist saatsid viperused ja intriigid, aga keset Sydneyt ta nüüd seisab – maalilise Circular Quay idapoolsel neemel. Ja kui kellelgi on õnnestunud käia Sydneys ilma Ooperimaja nägemata, siis sama hästi võiks ta öelda, et Sydney pole käinudki.
Üsna Ooperimaja lähedal (aga hoiatus – postkaardivaade siinkohal pisut kahandab distantsi!), Circular Quay läänepoolsest neemest kasvab välja Sydney armastatud „riidepuu“ – Sadamasild. Sadamasild tähistas just eelmisel aastal oma 75. juubelit ja pidustused olid juubilari väärilised. Aga pidustustega on see sild harjunud – tal on keskne roll Sydney kuulsates ilutulestikes ja laservaatemängudes, mida korraldatakse iga tähtpäeva puhul. Lisaks ronivad ta kaarele kõndima iga päev kümned turistid Bridge Walki käigus. Kuigi ohutusmeetmed selle tuuri puhul on üliranged ja vaadet ülevalt jäädvustatakse vaid firma filmilindile (millelt pärast muidugi kopsaka summa eest pilte lunastada saab), siis paremat vaatepunkti on raske leida.
Parim vaade, mis ühendab nii Oopermaja kui Sadamasilla avaneb aga Missis Macquarie Toolilt. See on paik, kus Sydney kuberneri kaasa armastas istuda. Ooperimaja ja silda siis veel polnud, aga Sydney sadam nähtavasti paelus ka ilma igasuguste ehitisteta.
 
Postkaardivaade 2:
Botaanikaaed on Sydney ilusaim park. Oma osa mängib siin taas asukoht – ta asub kena veeäärse jalutuskäigu kaugusel Ooperimajast. Peale tüüpilise liigirikkuse ja hoolitsetud muru on Sydney Botaanikaaial eriline ideoloogia. „Nuusutage roose, kõndige murul, kallistage puid, rääkige lindudega“ kutsuvad plakatid külastajaid. Ja seda kõike tehaksegi, igaüks oma äranägemise järgi. Eelkõige on botaanikaaed imemõnus piknikukoht. Ja lindudega rääkimist tuleb tihti ette. Kui kakaduudega tasub kudrutada ja kookaburradega soliidselt vestelda, siis iibistega tuleb enamasti pragada. Nimelt need kõveranokalised suured linnud on üsna isepäised, kartmatud ja tihtipeale ahned. Õhtupoole ilmuvad tavaliselt välja ka sõbralikud opossumid – midagi jäneste ja oravate vahepealset.
 
Postkaardivaade 3:
Sydney sadama lahesopid on uurimist väärt. Kui pole õnne tunda mõnd neist tuhandetest sydneylastest, kes omavad jahti, kaatrit või kalapaati, siis Sydney praamid on heaks alternatiiviks. Õigemini tegemist polegi praamidega – enamust liine teenindavad valged lennukad katamaraanid. Parim liinilaevasõit viib Circular Quayst Watsoni lahte. Teel on piisavalt võimalusi õhkamiseks ja ahhetamiseks. Jah, veevaadetega villasid, jaht ankurdatud õue ette, leidub Sydneys ebaproportsionaalselt palju.
Watson Bayst paistab Sydney kesklinn efektse kontuurina kauguses. Aga vaadata tasub ka muudes suundades.
Jalutades neeme idapoolsesse serva, avaneb vaade dramaatilistele liivakivikaljudele. Päris poolsaarenuki ots – South Head – on parim koht vaatlemaks liiklust sadamasuudmes. Mitte ilma asjata ei rajatud siia briti tugiposti algusaegadel militaartsooni. Militaarreserv on siin tänagi, kuid ümberringi on jäetud piisavalt jalutusruumi, et kõik paremad vaated linnarahvale nähtaval oleksid. Tuhanded linnakodanikud kogunevad siia jõulude aegu kui antakse stardi avapauk Sydney Hobarti jahivõidusõiduks.
Teine hea paadisõit Circular Quayst viib Sydney loomaaeda sadama põhjakaldal. Loomaaed on hästi kompaktne ja läbimõeldud – suhteliselt väiksele alale on mahutatud lai ampluaa troopilise vööndi loomi-linde, koaalad ja kängurud muidugi kaasaarvatud.
Kaelkirjakutel on privileeg kiigata peibutavaid linnatulesid teiselpool vett.
 
Postkaardivaade 4:
Bondi (häälda Bondai) on Sydney kuulsaim rand. Suvisel ajal on see lai ja pikk rand pilgeni rahvast täis. Peale lihtsalt rannal mõnulemise on see koht kus näidata ennast ja vaadata teisi. Eelmisel suvel lõid siin laineid ka kuulsused Paris Hiltonist Boratini.
Surfarid ilmuvad kohale juba enne koitu, et lainel hea positsioon sisse võtta. Vilgas tegevus käib rannas varavalgest hilisõhtuni – sydneylased armastavad nii rannas aega veeta kui spordiga tegeleda. Veeäärne jalutus/tervisejooksu rada lookleb mööda kaljusid lõunapoole, läbi Tamarama, Bronte ja Clovelly randade Coogee ja Maroubrani välja. Coogee on populaarne rand just nooremate reisijate hulgas. Surfida siin ei saa (mis muudab ta heaks ujumisrannaks), aga kohvikud-baarid on mõnusad.
Sydney põhjapoolsetest randadest on kuulsaim Manly. Tubli kolmveerandtunnise praamisõidu kaugusel Sydney kesklinnast, Manlys on kuurortlikku hõngu. Manly on ka väga hea koht, kus end kala/kalmaaride ja friikartulitega varustatult randa istuma seada ja kaugusesse vaadata. Manlyst põhjapoole leidub veelgi ja veelgi randu, iga järgnev pisut inimtühjem ja vaiksem.
Sydney rannariba lõpeb põhjas Palm Beachiga. Tuntud on see rand ka Summer Bay nime all – jah, see on koht, kus filmitakse Kodus ja Võõrsil seriaali. Võttevabal päeval kohale ilmudes näeb aga vaid lõputuna tunduvat liivaranda. Vähemasti rannakohviku nimi on Summer Bay ja samasugune kiri ilutseb vetelpäästjate sõidukitel. Veel Sydney randadest...
 
Postkaardivaade 5:
Sydney tegevusest kihav kesklinn on kõrghoonetest küllastunud ja moodustab üsna suure kontrasti ülejäänud linnaga. Linna tuiksooneks on Pitt Street, millest osa on vaid jalakäiatele mõeldud ja ääristatud kõikvõimalike poodidega. Ostlemisvõimalustest aga kesklinnas puudu pole – peale Myeri ja David Jonesi eksklusiivkaubamajade on huvitavamaks alternatiiviks ajalooline Victoria Building ja tema maaalused laiendused.
Darling Harbour on viimasel ajal kujunemas linna meelelahutusmekaks. See suhteliselt uus lisandus Sydney kesklinnale on koht, kuhu minna nädalavahetusel välja või tööpäevaõhtul väiksele dringile. Või koht kus niisama jalutada ja ringi vaadata. Restoranide-baaride-klubide vahele on ära mahutatud ka mitu vaatamisväärsust. Meremuuseum (tasuta sissepääs) eksponeerib tervet trobikonda paate-laevu eri ajastutest. Meremuuseumi vastas, üle lahe asub põnev Sydney akvaarium ja tema kõrval uusim lisandus Darling Harbouri loomastikule – Sydney Wildlife World. Kõik need kohad on väärt käimist, nii et tasuks mõelda kombineeritud pileti peale, mis tuleb kokkuvõttes välja odavam ja olenevalt valikust sisaldab endas ka sissepääsu IMAX kinno ja Sydney torni. Sydney Tower on Sydney kõrgeim ehitis ja vaade sealt on muidugi vastav.
 
Postkaardivaade 6:
Sydney puhul ei saa üle ega ümber ta multikultuursest elanikkonnast. Sydney Hiinalinn, kus toimub vilgas äritegevus, asub pea kesklinnas. Väikese Vietnami kogemiseks tuleb suunduda Cabramattasse. Itaallased kipuvad elama Leichhardtis, Lakembas on suur moslemikogukond jne jne. Aga paljud Sydney linnaosad on tubli segu kõigest, ja kõige parema ülevaate toimuvast, nagu ikka, saab läbi pakutava toidu. Sydney on igatahes kulinaarsete valikute poolest ülimalt ära hellitatud. Head ja mitmekesise söögikohtade valikuga kesklinnalähedased linnaosad on Glebe ja Newtown. Tänavad on siin äärest ääreni palistatud kohvikute ja söögikohtadega. Tai, india, vietnami ja hiina restoranid on siiski enamuses. Leidub aga ka kõike muud – rootsi magusatest heeringatest aafrika oaroogadeni, poola šnitslitest jaapani sushi ja mehhiko tacodeni. Parim viis ongi lihtsalt ringi jalutada ja vaadata, mis parasjagu isu tekitab. Sydneylased on suured väljassööjad, nii et õhtuti tuleb tihti ka restorani ukse taga laua vabanemist oodata. Huvitav Austraalia nähtus on BYO ehk bring your own. Seda lühendit restoraniaknal kohates võib julgesti oma veinipudeli kaasa võtta, arvele lisatakse pärast väike korkimistasu.
Peenemateks ja kallimateks söögielamusteks tuleb aga suunduda moodsat austraalia kööki pakkuvatesse restoranidesse. Austraalia tipprestoranid uhkeldavad oma fusion köögiga – enamasti mereandidel baseeruvad road, mida rikastatakse fantaasiarikaste laenudega kogu maailmast. Lihtrahva kalaroaks on ja jääb briti sugemetega „fish & chips“. Tuleb minna vaid Sydney kuulsale kalaturule, et näha kui ahvatlev see lihtne roog tegelikult olla võib.
 
Postkaardivaade 7:
Sydneys pikemalt viibides ilmub postkaardivaateid veel ja veel. Mitte kõik nad pole erksavärvilised ja kaunid. Mõnda ehk ei tahakski kodustele saata. Tipptundide higised liiklusummikud, vihmapuuduses kuivanud õuemurud, kiirustavad ja mornid kaaslinlased. Aga eks igal linnal on need tahud olemas. Sydneys aga on ilusaid ja nauditavaid tahke mõõtmatult rohkem.


Mida teha Sydney ümbruses ja kuhu sõita nädalavahetuseks? Loe edasi.

 


Viimati uuendatud ( Pühapäev, 11 Jaanuar 2009 08:36 )  
Kommenteerimiseks logi sisse või registreeru.

Logi sisse

Jaga arvamust

Kuidas leidsid oma esimese töö Austraalias?
 

Ilm Sydneys