AUSTRAALIA INFO

 
Töö

Töö Austraalias

Saada link Prindi

Austraalia valitsus teavitab ausalt, et WHM viisa skeem on eelkõige mõeldud Austraalia põllumajandust hooajaliste töökätega varustama. Kõikjal reklaamitakse harvest traili, mis võtab kokku erinevate osariikide parasjagu valmivad viljad ja kündmist vajavad põllud. Ning see kõik sobib suurepäraselt kokku ideega reisida ja näha maad. Working holiday raames tehtav töö peaks olema „juhusliku iseloomuga“ - abivahend reisiraha teenimiseks.
 Siiski üha rohkem (eriti peale hiljutisi viisatingimuste muutusi) annab WHM viisa võimalusi töötada ka väljaspool põllumajandus- ja teenindussfääri. Head tööd jagub muidugi neile, kel korralik haridus, arvestatav töökogemus (ehk >2 aastat), sorav inglise keel ja oskus end „müüa“. Aga karta on, et neil, kes WHM viisaga siia ringi vaatama on tulnud, võib teinekord nappida nii üht kui teist.
 Ei ole kuulnud, et keegi Austraaliasse tulnud eestlastest kohe üldse poleks tööd leida suutnud. Kindlasti aga paljude ootused ja lootused ei vasta päris tegelikkusele. Sestap on hea tulla ette valmistunult, olla õigel ajal ja õiges kohas ja õige suhtumisega. Ehk järgnevatest nõuannetest on selleks puhuks natuke abi. Kirjutatud on see kõik noore Working Holiday viisaga töötaja seisukohast, kes otsib ajutise iseloomuga tööd, olgu see siis põllul, laos, restoranis või kontoris.

Viimati uuendatud ( Pühapäev, 15 Märts 2009 10:27 ) Loe lisa...
 

Palju palka saab?

Saada link Prindi
Hea uudis on see, et kui vähegi tööd teha, siis Austraalias elab ära ilusasti ja saab ka reisimiseks kõrvale panna. Palgad on võrreldavad Lääne-Euroopaga, samas kulutused toidule ja elukohale on enamasti madalamad.
Austraalias pole kehtestatud miinimumpalka, kuid turg, mis õnneks pole odavast tööjõust küllastunud, seab omad reeglid.
Viimati uuendatud ( Reede, 12 September 2008 15:55 ) Loe lisa...
 

Tee tööd, näe vaeva, siis...

Saada link Prindi

Vahel on vabastav teha midagi muud, uut ja harjumatut. Austraaliasse tulemine kuulub kindlasti sellesse kategooriasse ja proovile panna saab end siin igat pidi. Pole siis ime, et paljud paadunud kontoritooli nühkijad leiavad end äkki põllul ube korjamas; tudengid, vaheldusena loengutele või murul õlle libistamisele serveerivad jooke kohalikus pubis, või siis avastavad suureks üllatuseks, et väike Exceli tundmine sillutab teed hästimakstud projektitööle. Väljakutseid leidub igasuguseid. Nüüd on aga aeg oma suurepäraseid või mitte nii suurepäraseid kogemusi teistega jagada!

Viimati uuendatud ( Kolmapäev, 27 Mai 2009 12:49 ) Loe lisa...
 

Olukorrast riigis

Saada link Prindi

Igal pool on probleemid – majandus raskustes, töökohad kaovad ja pessimism õilmitseb. Paljudel tekib küsimus, kas sellises segases olukorras on üldse mõtet Austraaliasse tulemist planeerida.

Viimati uuendatud ( Teisipäev, 17 Märts 2009 12:52 ) Loe lisa...
 

Kontoritööd

Saada link Prindi
Suuremates linnades leidub ohtralt paberimäärimistööd. Kontorites läheb tarvis igasugust abipersonali (administraatoreid, andmesisestajaid, sekretäre, assistente jne) ja et kaader on sellistel ametitel üsna voolav (puhkused, lapsepuhkused, ametikõrgendused), siis taolist tööd saada on suhteliselt lihtne. Kuigi vastav töökogemus tuleb kindlasti kasuks, siis sellist tööd õnnestub välja rääkida ka pealehakkajal tudengil. Peamiseks on sorav keeleoskus, oskus kasutada arvutit ja viisakas väljanägemine.
 Kontoritööd otsides tuleb alustada kindlasti oma CV agentuuridesse saatmisega.
Viimati uuendatud ( Pühapäev, 11 Jaanuar 2009 03:00 ) Loe lisa...
 

Lääne-Austraalia kalandus

Saada link Prindi
Järgneva jutu eest suur suur aitäh Taavi Nuumile, kes lahkelt oli nõus oma Lääne-Austraalias kogutud kalanduskogemusi teistega jagama!
Viimati uuendatud ( Pühapäev, 11 Jaanuar 2009 08:21 ) Loe lisa...
 

Maksud

Saada link Prindi
Austraalias tuleb maksta makse nagu igal pool mujalgi. Välismaalasena ja väikese palga puhul on (mitteresidendi) maksumäär 29%. Et Austraalias on progresseeruv maksuskaala, siis on abi järgmisest tabelist:
Viimati uuendatud ( Pühapäev, 11 Jaanuar 2009 08:33 ) Loe lisa...
 

Resident või mitte?

Saada link Prindi
Taotledes TFN (Tax File Number) numbrit saabub koos numbriga koju kiri, kus on teatatud, et WHM viisa omanikud on Austraalias mitteresidendid („for taxation purposes, you are registered as a non-resident of Australia“). Et TFN number väljastatakse igale inimesele vaid kord elus ja olukord võib muutuda, siis sisuliselt on ka WHM viisaga isikuid, kes on Austraalia residendid (for taxation purposes).
Viimati uuendatud ( Pühapäev, 11 Jaanuar 2009 08:26 ) Loe lisa...
 

Tuludeklaratsioon

Saada link Prindi
Austraalia finantsaasta kestab 1. juulist 30. juunini. Tuludeklaratsioon tuleb esitada 31. oktoobriks. Kõige lihtsam ja kiirem on seda teha interneti teel (www.ato.gov.au). Deklaratsiooni täitmine võtab aega ligi pool tundi ja maksutagastus on üldjuhul arvel paari nädala jooksul.
Viimati uuendatud ( Laupäev, 13 September 2008 01:53 ) Loe lisa...
 

Töö ehitusel

Saada link Prindi

NB! Järgnevat juttu lugedes pea silmas, et praegune majandusolukord ei soosi ehitustöid. Ka Austraalias pole enam sugugi nii lihtne selles vallas tööd leida. Olukord pole lootusetu, kuid võrreldes paari aasta taguse situatsiooniga, kus iga natukenegi pintslit käes hoidnud tegelane kiiresti tööle kutsuti, on asjalood hoopis keerulisemad. Mida rohkem konkreetseid oskusi ja kogemust, seda konkurentsivõimelisem muidugi oled. Üht asja tasub aga siinkohal silmas pidada - Austraalias sellist terminit nagu "kuldsete kätega" ei tunta. Nii et ei tasu alustuseks öelda, et saad vajadusel kõigega hakkama. Mõtle välja, mida oskaksid/tahaksid teha ja aja seda rida.

Viimati uuendatud ( Laupäev, 04 Aprill 2009 07:52 ) Loe lisa...
 

Superannuation

Saada link Prindi
Kõik Austraalia tööandjad peavad panustama töölise pensionifondi (superannuation fund). Kohustuslik makse on 9% palgast (see ei lähe mitte sinu palgast maha, vaid on 9% lisaks). Sellest pensionimaksust pole võimalik loobuda - isegi kui on teada, et Austraalias viibimine on vaid üürike ja pensionisamba kasvatamine pole kuigi mõttekas. Hea on see, et Austraaliast lahkudes on võimalik see pensioniraha välja võtta. Selle käigus kogutud summast 30% paneb maksuonu enda taskusse, aga nagu öeldakse - parem varblane pihus kui kaks katusel.
Loe lisa...
 Logi sisse

Jaga arvamust

Kuidas leidsid oma esimese töö Austraalias?
 

Ilm Sydneys