AUSTRAALIA INFO

 

Superannuation

Saada link Prindi
Kõik Austraalia tööandjad peavad panustama töölise pensionifondi (superannuation fund). Kohustuslik makse on 9% palgast (see ei lähe mitte sinu palgast maha, vaid on 9% lisaks). Sellest pensionimaksust pole võimalik loobuda - isegi kui on teada, et Austraalias viibimine on vaid üürike ja pensionisamba kasvatamine pole kuigi mõttekas. Hea on see, et Austraaliast lahkudes on võimalik see pensioniraha välja võtta. Selle käigus kogutud summast 30% paneb maksuonu enda taskusse, aga nagu öeldakse - parem varblane pihus kui kaks katusel.
Et tööandjal oleks, kuhu superannuationit maksta, iga tööline peab ühinema mingisuguse pensionifondiga. Fonde on muidugi palju ja ise valiku tegemine pole kuigi lihtne. Minnes kergema vastupanu teed on kõige mõttekam ühineda oma tööandja poolt soovitatud fondiga (tavaliselt igal firmal/asutusel on omad kokkulepped mingi konkreetse fondiga). Probleem tekib selles, et töökohta vahetades (ja reisijatel juhtub seda enamasti väga sageli), tööandja muudkui tahaks soovitada uut fondi. Töö saamise õhinas on kerge allkirjastada kõik nõutud paberid ja ühineda järjest järgmise ja järgmise fondiga. Probleem seisneb selles, et kõik fondid võtavad su pensioniraha hoidmise eest mingisuguse summa. Tavaliselt koosneb see mitmest eri maksest - nt administration fee, management fee, member fee jne. Olenevalt fondist, tavaliselt on see teatud protsent hoiustatavast summast. Paljud fondid kasseerivad sisse fikseeritud nädalatasu (nt 2 dollarit) pluss mingisuguse protsendi. Osad fondid võtavad lisaks protsendi summast, mis su arvele laekub (contribution fee)! Seda kõike õigustavad nad sellega, et nad investeerivad su superannuationit ja loodetavasti pikas perspektiivis suurendavad seda.

 

 Mis kõik ei lähe reisijale tegelikult korda - peale selle, et sellest summast, mis su pensioniarvele laekub, lõviosa läheb kokkuvõttes igasugu maksudeks. Ja kas ma juba mainisin, et fondist raha välja võttes (withdrawal) või teise fondi ülekandes (rollover), on loomulikult samuti teatud teenustasu, tavaliselt 60-70 dollarit.

Teenustasude poolest odavaimad pensionifondid on nö Industry Superfunds. Tervisetöötajatel on selleks Hesta, teenindustöötajatel HostPlus, ehitsutöötajatel Cbus jne jne.

Jutu moraal on selles, et katsu hoiduda selle aasta (või kahe) jooksul ühinemast paljude eri pensionifondidega. Kui oled mingi superannuation fundi liige, siis katsu kõik järgnevad tööandjad panna raha sellesse fondi maksma. Alati pole see võimalik, kuid enamasti on. Nii on endal kergem ülevaadet omada ja kokkuvõttes jääb pisut rohkem raha alles.

Teiseks passi hoolsalt peale, et lubatud summa ikka su superannuationi kontole laekuks ja et kõik oleks kohal enne konto sulgemist/ülekandmist. Paljud tööandjad maksavad superit 3 kuu kaupa ja tihti olulise hilinemisega. St oma konto varem sulgedes võib see raha nö uitama jääda. "Kadunud superit" loetakse siin miljardites.

Rohkem infot superi kohta www.australia.gov.au/Superannuation

 
Kommenteerimiseks logi sisse või registreeru.

Logi sisse

Jaga arvamust

Kuidas leidsid oma esimese töö Austraalias?
 

Ilm Sydneys