AUSTRAALIA INFO

 

Töö ehitusel

Saada link Prindi

NB! Järgnevat juttu lugedes pea silmas, et praegune majandusolukord ei soosi ehitustöid. Ka Austraalias pole enam sugugi nii lihtne selles vallas tööd leida. Olukord pole lootusetu, kuid võrreldes paari aasta taguse situatsiooniga, kus iga natukenegi pintslit käes hoidnud tegelane kiiresti tööle kutsuti, on asjalood hoopis keerulisemad. Mida rohkem konkreetseid oskusi ja kogemust, seda konkurentsivõimelisem muidugi oled. Üht asja tasub aga siinkohal silmas pidada - Austraalias sellist terminit nagu "kuldsete kätega" ei tunta. Nii et ei tasu alustuseks öelda, et saad vajadusel kõigega hakkama. Mõtle välja, mida oskaksid/tahaksid teha ja aja seda rida.

Ehitustel töötamiseks peaaegu alati vaja mingisuguseid lube/sertifikaate. OH & S (Occupational Health & Safety) on termin, mida kuuleb lõputult ka kontoritööle asudes, ehitustöödel on see aga täiesti vältimatu. Et saada luba ehitusel töötamiseks, tuleb läbi teha vastav kursus. Tavaliselt kestab see päev otsa ja maksab 100 dollari kandis. Asjal on aga konks - nimelt eri osariigid nõuavad eri lubasid ja mitte sugugi kõik ei tunnusta teistes osariikides tehtud kursusi.

 NSW-is töötamiseks on vaja White Card´i, mis varem oli tuntud kui Green Card (ja enamasti kutsutakse seda nii tänaseni). Victorias on vajalik Red Card, Queenslandis ja WA-s Blue Card. Üsna segadust tekitav, seda enam et tegelikult jutt käib ju samast asjast!

Tööd ehitustel leiab nii interneti/ajalehe/erakuulutuste kui ka agentuuride kaudu. Agentuuridel on see eelis, et nad tegelevad suuremate tööandjatega ja tavaliselt on neil korrektsed kokkulepped, kuidas ja mille eest makstakse ja millised on töötingimused/ohutus. Paljud väiksemad tegijad opereerivad nö cash in hand meetodil, mis ühelt poolt võib tähendada, et töötunde on rohkem ja tunnipalk kõrgem, kuid kindlasti tuleb mõelda selle üle, kas ja kuidas on tasustatud üleajatöö ja töö nädalavahetustel, ja mis juhtub siis, kui toimub mingisugune tööõnnetus (ptüi, ptüi, ptüi). Osad ehitustööd sõltuvad ka ilmast, ja olen kuulnud, et vähemalt mõned agentuurid maksavad töö ärajäämise eest poole päeva palga vms.

Teine spetspabereid nõudev töö on liikluskontroll (traffic control). Siin on töövõimalus ka tüdrukutele. Töö kätkeb endas seismist mõnel tänavalõigul, kus liiklus on häiritud mingite tööde tõttu (nt kanalisatsioontorude parandus, puudelõikus, asfalteerimine jpm) ja süstemaatilist vehkimist sildiga, mille ühele poole on kirjutatud STOP ja teisele poole SLOW (inglise keeles kutsutakse seda stop/slow bat). OH&S nõuded sellistel linnatöödel on üsna karmid, nii et tööpõld on lai, kuid paraku igav. Ja muidugi on vaja läbida vastav kursus (taaskord erinevates osariikides erinev), mis maksab $150 kanti.

Loe ka muudest töövõimalustest.

 

 

 

Viimati uuendatud ( Laupäev, 04 Aprill 2009 07:52 )  
Kommenteerimiseks logi sisse või registreeru.

Logi sisse

Jaga arvamust

Kuidas leidsid oma esimese töö Austraalias?
 

Ilm Sydneys