AUSTRAALIA INFO

 

Tuludeklaratsioon

Saada link Prindi
Austraalia finantsaasta kestab 1. juulist 30. juunini. Tuludeklaratsioon tuleb esitada 31. oktoobriks. Kõige lihtsam ja kiirem on seda teha interneti teel (www.ato.gov.au). Deklaratsiooni täitmine võtab aega ligi pool tundi ja maksutagastus on üldjuhul arvel paari nädala jooksul. Kõik tööandjad on kohustatud maksuaasta lõpus sulle saatma Payment Summary. Seal on kirjas selle tööandja juures teenitud palk ja mahaarvatud maksud.
Working Holiday jooksul oled arvatavasti töötanud mitme erineva tööandja juures ja on kasulik ise hoolas olla ja need paberid kätte saada. Nagu juba mainitud, tööandja on seda kohustatud tegema. Kasulik on alles hoida ka kõik oma payslipid.

Järgnevate tabelite alusel saab kiiresti arvutada oma eeldatava maksutagastuse:

 

Kel matemaatikavõimed kesisevõitu, siis lihtne maksukalkulaator aitab hädast välja.

Kuigi enamus küsimusi tuludeklaratsioonis ei kehti Working Holiday Makerile ja täita tuleb praktiliselt vaid töötulud ja makstud maksud, siis tasub paarile aspektile siiski tähelepanu pöörata.

Maksuvabad kulud:

Austraalia valitsus lubab kõigil deklareerida natuke maksuvabu kulusid. Piiriks, alla mille ei tule esitada vastavaid tšekke ja tõendeid, on 300 dollarit. Nii et julgesti võib panna kirja teatavaid töötamisega seonduvaid kulusid.
Kui mõte ei liigu, siis kõige kindlam on rõhuda kaitsvale tööriietusele. Töötasid laos või põllul? Ninatugevdusega saapad (steelcap boots), neoonroheline särk (high-visibility vest/shirt/jacket), firmalogoga jakk vms ei tekita ametnikes küsimust. Ja kes ütleb, mitu paari saapaid sa aasta jooksul läbi kandsid? Siiski juhendites on selgelt öeldud, et valge särk/mustad püksid ettekandjal ei saa olla tööga seotud kuludeks. Aga kui särgil juhtub näiteks olema restorani logo, siis on juba teine asi.

Kuludesse saab kirja panna teatavatel tingimustel ka bensiini ja autokasutust – aga et see on juba pisut keerulisem ettevõtmine, siis parem jäägu see professionaalidele.

Medicare Levy:

Üks segadust tekitav aspekt tuludeklaratsiooni juures on Medicare Levy. Nimelt Austraalia residendid peavad oma sissetulekust loovutama teatava panuse riiklikusse tervishoiusüsteemi, enamasti 1,5-2,5% palgast.
Olles vaid resident nö “for taxation purposes”, mitte viisa järgi, pole sul õigust Medicare kaardile (mis on põhimõtteliselt haigekassakaart) ja seega oleks rumal maksta ka Medicare Levy.
Austraalia valitsus on selle asja lahendanud nii, et kõik “residendid”, kes ei soovi/saa maksta Medicare Levy, peavad küsima Medicarest vastava vabastustõendi. Tõendi nimi on „Medicare levy exemption certificate” ja oma kogemusele toetudes võin öelda, et selle saamine on pikk ja tüütu protsess. Nimelt tuleb neile saata vastav taotlus (vormi saad alla laadida siit) ja kinnitatud koopiad oma passi kõikidest templitest ja viisadest. Vastus saabus 3 kuu pärast.
Tegelikult on nii, et maksudeklaratsiooni esitamiseks pole sul seda paberit vaja – tuleb vaid vastata küsimusele, et kas sul on see tõend või ei. Paberit ennast läheb tarvis ainult siis, kui mingil põhjusel su avaldus pakub maksuametnikele huvi ja nad otsustavad kõike väga põhjalikult uurida (mis on vähetõenäoline).

Rohkem infot kõige kohta: www.ato.gov.au

Alati on võimalus abi küsida ka professionaalidelt - raamatupidaja teenused maksavad küll 80-100 dollarit deklaratsioonilt, kuid samas on neil tavaliselt oskused küsida tagasi märksa rohkem raha kui ise seda teha oleksid osanud. Eraraamatupidajate kõrval on ka suur hulk rahvusvahelisi just reisijatele suunatud maksutagastustega tegelevaid firmasid. Üks suurimaid neist www.taxback.com.

 

 
Viimati uuendatud ( Laupäev, 13 September 2008 01:53 )  
Kommenteerimiseks logi sisse või registreeru.

Logi sisse

Jaga arvamust

Kuidas leidsid oma esimese töö Austraalias?
 

Ilm Sydneys